SU Awards Shortlist


https://234104c11e296aa3be9d-dbc40c531384f923da34b962fc26b387.ssl.cf3.rackcdn.com/ns_img_2362_5e93b8_su_awards_banner.png image

The SU Awards are an opportunity to recognise the hard work, commitment and passion of University of Lincoln’s students, whilst also celebrating inspirational staff, giving praise to those individuals and groups who actively seek to make a difference to the student experience.


This year we received hundreds of nominations from students and staff, celebrating the achievements and dedications of so many different members of our Lincoln community. The nominees for each award have now been shortlisted and are being announced over the week commencing the 18th May.
The shortlisted nominees so far, are: 

Sports Club of the Year:
Men's Rugby Union
Men's Football 
Pole Fitness 
Ultimate Frisbee
Rowing
Dance
Snowsports
Handball 
Volunteer Officer of the Year:
Rhys Davies
Zoe Hoy
Bailey Marchant 
Callum Inkster
Jake Eames
Jacob Ford
Course of the Year:
Creative Writing (Ma)
School of Psychology
Geography (Bsc)
Dance (BaHons)
Academic Society of the Year:
Law Society 
Lincoln School of Film and Media Society 
Photography Society 
Bio-Medical Science Society
Academic Rep of the Year:
James Morrison
Talia Adams
Iona Camielia Martin
Christopher Avison
Xanthe Tunley-Stainton
Inspirational Teacher of the Year:
Daniele Patano
Lynda Skipper
Fenja Zieglier
Antonella Palmieri
Roger Bretherton 
Campaign of the Year:
LGBT+ Campaigns Group - Transgender Day of Remembrance 
Guide Dogs Week 
Coppafeel! Student Led Project - 12 Days of Titmas
Environmental Campaign Group - Enviro-Fayre
Men's Rugby Union - Movember 
Samaritans Student Led Project - Power of Listening 
Disabilities Officer - Sunflower Lanyards
Community Officer - Food Bank Collection


 
Society of the Year:
Christian Union
Musical Theatre 
City Pubs 
Drama 
Peace of Mind
Terrible Film
 
The 'One Community' Cultural and Diversity Award: 
Jenna Moon
Stephen Hernandez
Residential Wardens 
Kirsty Chalkley 
Jamie Archer and the LSFM Society 
Aisha Saghir
Shazeda Begum 
Rebecca Cardell
Aaron Powell
CJ Sampson


 
Volunteer of the Year:
Kathryn Wilson
Isobel Rycroft
Christina McKay
Abigail Wells
Caitlin Durrant
Emma Godden
Calem Eley
Alice Gains & Kayla Frislaar
Annie Jones
Terrell Alegre
 

Best Student Led Event:
Transgender Day of Remeberenance March and Reflection Event - LGBT+ Campaigns Group
Christian Union Carol Concert
Cuddle a Fluffy - Guide Dogs Student Led Project
Lincoln Spirit Derby - Ultimate Frisbee
Forget Me Rocks - Alzheimer's Student Led Project
Enviro-Fayre - Environmental Campaigns Group 
Various ECO Society Events - Eleanor M Burnett

Professional Staff Member of the Year:
Emma Platton
Student Wellbeing - Mental Health Duty Team
University of Lincoln Technical Staff Team

Hayden Biddle's Outstanding Involvement in the Students' Union Award:
Andrew Gilbert 
Ellie Fooks 
Eleanor Burnett 
Christina Mckay 
Matthew Louis James Bokor 
Emma Godden 
Yuval Arbel 
Bailey Marchant 
James Morrison 
Zoe Hoy 

The Mary Stuart Award for Student Engagement:
Isobel Rycroft
Molly Sturgeon
Zoe Hoy


Congratulations to all of the shortlisted nominees; to have even been nominated for an SU Award by your peers is something to be very proud of. The winners of each award will be announced in a special video from Cassie, Emma and Mohit on Friday 22nd May at 7pm on the main SU Facebook Page. 

Lincoln Students' Union building is now closed until further notice.

Find information, FAQs and ways to contact us here